Nakupte ještě za 901 !
Doprava zdarma od 1 000 .

Doprava zdarma
Blog right gray

Prašina: Často kladené otázky

  • Aktuality
  • Barbora Maršíček Votavová
Prašina: Často kladené otázky

Prašina žije, ale nabrala zpoždění. Bohužel jsme museli ještě odložit vydání posledních dvou sešitů, ale máme to čím vyvážit: Hned na ně naváže nový příběh od nových tváří v prašinském světě. Všechno, co by vás ke komiksu Prašina mohlo zajímat, jsme sepsali do jednoho příspěvku, který vám zodpoví praktické dotazy, a poodhalí zákoutí z přípravy komiksu. Děkujeme za přízeň, trpělivost a podporu.

Prašina: Křídový panáček #6

Prašina: Křídový panáček #6

Vojtěch Matocha, Karel Osoha

Tajemná Prašina se proměnila. Nad starými střechami se tyčí siluety jeřábů, kamenné domy vyklízí prostor sklu a oceli. Dávná tma nevyhnutelně prohrává svůj boj se světlem. Jenže co když na sebe tma dokáže vzít lidskou podobu? Nový domov sem přichází...

1. Seženu komiks v trafice? Můžu si ho předplatit?
Dali jsme přednost knižní distribuci. Knihkupectví sehrála důležitou roli v obrovském úspěchu původní prašinské trilogie a nechtěli jsme se jim nyní „odvděčit“ tím, že bychom očekávaný komiks prodávali přes jiné kanály. Naopak jsme doufali, že v těžké době může být komiks důvodem, proč pravidelně navštěvovat oblíbené kamenné knihkupectví nebo udělat objednávku na e-shopu. A podle reakcí se to snad i povedlo!

2. Proč došlo ke zdražení ze 79 na 99 korun?
V poslední době se bohužel potýkáme s nevídaným navýšením cen nejen energií, ale také za papír či služby tiskáren. Náklady nám během velmi krátkého období vzrostly přibližně o třetinu. V tu chvíli ani nemusíte ztrácet čtenáře, fanoušků může dokonce přibývat… Chceme také férově platit autory, kteří odvádí skvělou práci. Další změnu ceny rozhodně neplánujeme.

3. Dotiskujete sešity?
Například třetí díl je docela čerstvě dotištěný. Náklady jednotlivých sešitů se mění, ale rozhodně by nemělo jít o žádnou limitovanou sadu.

4. Proč se mění termíny vydání? Hrozí posuny i v budoucnu?
Koncept komiksové Prašiny na pokračování jsme začali plánovat v roce 2020, celý scénář Křídového panáčka vznikl loni. Ideálně jsme chtěli mít větší množství sešitů nakresleno předem, ale nakonec jsme zjistili, že to nepůjde a že prostě musíme skočit po hlavě, abychom celému projektu dodali novou energii, vdechli mu život a měli možnost získat zpětnou vazbu. Víte, jak to říká Yoda: Do. Or do not. There is no try. Možná na nás trochu dolehl pocit zodpovědnosti, když jsme viděli, kolik lidí komiksovou Prašinu měsíc co měsíc sleduje, všichni v prašinském týmu totiž chceme přivést na svět co nejlepší výsledek. Zdravotní komplikace dvou ze tří hlavních členů týmu bohužel přispěly k tomu, že jsme se rozhodli dva finální sešity vydat až v lednu a únoru 2023 se stoprocentní jistotou, že v těchto termínech skutečně vyjdou. Nebudeme sprintovat do tisku, sešity se chvíli ohřejí v šuplíku. Abychom se nenudili, tak jsme mezitím chystali i něco dalšího. Takže hned v březnu naváže speciální třísešitový příběh, ve kterém do prašinského vesmíru poprvé promluví nové hlasy. Nebojte, tyhle tři sešity budou nakreslené předem!

5. Vyjde souborné knižní vydání příběhu Křídový panáček?
Udělalo by nám to velkou radost, ale nemůžeme nic slíbit. Rozhodneme se také podle celkových prodejů, až bude na pultech všech sedm sešitů. Roli sehraje i kalkulace z tiskárny nebo informace, za kolik bychom museli takovou publikaci prodávat.

6. Bude Prašina dlouhodobý projekt?
Máme chuť, máme nápady a máme plány, ale o všem rozhoduje zájem publika. Ve hře je i možnost, že další příběhy budou vycházet třeba v albech o rozsahu kolem 80 stran. Prašina je úžasný svět, který stále objevuje dost nových čtenářů a čtenářek, a je to skvělá příležitost, jak rozvíjet původní český fikční vesmír.

 

Newsletter: Listy z Paseky

V pracovní době se nebudou číst noviny! Knižní novinky si čtěte! S naším newsletterem budete vědět o všem, co se v Pasece šustne, ať už vás zajímá pohled do zákulisí, novinky, nebo slevové akce.

    Přihlášením se k odběru novinek souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

    Více z blogu