📢 Připravujeme se na Svět knihy, takže vaše objednávky se bohužel o něco pozdrží. Omlouváme se a děkujeme za pochopení. 📢

Taška zatím zeje prázdnotou.

Blog right gray

Rozložili jsme Magnesii Literu!

  • Aktuality
  • Marta Nováková
Rozložili jsme Magnesii Literu!

Před týdnem proběhlo slavnostní udílení cen Magnesia Litera 2024, kde román Rozložíš paměť od Marka Torčíka získal Literu za prózu. Tady je stručná a neformální rekapitulace z pohledu pasečí redakce.

Na longlistu Magnesie Litery jsme sice letos měli pět titulů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Rozložíš paměť, Fosilie, Karneval zvířat, Mateřské mléko a dětskou knihu Ani holka, ani kluk –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ do užší nominace však byl vybrán pouze román Rozložíš paměť. O to víc jsme mu drželi všechny palce, co máme, a společně s Markem Torčíkem se na Novou scénu, kde slavnostní udílení proběhlo, vypravila i část naší redakce.

V literatuře se nedá soutěžit

Prozaická kategorie se tradičně vyhlašuje až téměř na konci celého ceremoniálu, a když na ni po hodině a čtvrt konečně přišla řada, v pasečím koutku by se dalo napětí krájet. Jakmile byla rozlepena osudová obálka a zaznělo jméno Marek, zapomněli jsme na veškeré dekorum a spustili vítězoslavný jásot –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ prostě jsme tam nadělali Paseku (nebo, chcete-li, rozložili sál). Nadšené výkřiky se ozývaly ještě ve chvíli, kdy už byl Marek Torčík na pódiu a začal mluvit. Hrdě tedy můžeme říct, že si vysloužil největší aplaus večera!

Sám autor místo dlouhých děkovaček hned zkraje oznámil, že o finanční odměnu pojící se s cenou se rovným dílem rozdělí s Alenou Machoninovou a Petrem Šestákem, kteří byli v próze nominovaní spolu s ním. Literatura by totiž podle něj neměla být soutěží. „Chtěl bych říct, že soutěžit v próze není úplně fér. Soutěžit v žádný literární kategorii není úplně fér. Mně to nepřijde fér ani vzhledem k tomu, že si nemůžu vzít svého partnera, ale literární cenu vyhrát můžu,“ okomentoval svoje rozhodnutí.

Úspěch desetiletí

Rozložíš paměť je jedinou knihou stavící do popředí mimo jiné LGBTQ+ témata, která za posledních nejméně 10 let získala Literu za prózu. Vypravěč v ní vzpomíná na dospívání v konzervativním Přerově, vyrovnávání se se svou sexuální orientací, šikanu či domácí násilí. Torčíkovi se podařilo popsat každodenní realitu dělnické třídy s literárním citem básníka a nastavit zrcadlo české společnosti. „Na Torčíkův vítězný román Česko dlouho čekalo,“ napsala v recenzi pro časopis Heroine právnička Šárka Homfray.

Rozložíš paměť

Rozložíš paměť

Marek Torčík

Ve 3.37 probudí hrdinu románu telefon a noční hovor s matkou rozčeří hladinu vzpomínek. Vrací ho do období dospívání v moravském Přerově, k zážitkům mladého queer chlapce vyrůstajícího v konzervativním průmyslovém městě, navíc v rodině, kde není peněz nazbyt. Vynořuje...

Newsletter: Listy z Paseky

V pracovní době se nebudou číst noviny! Knižní novinky si čtěte! S naším newsletterem budete vědět o všem, co se v Pasece šustne, ať už vás zajímá pohled do zákulisí, novinky, nebo slevové akce.

    Přihlášením se k odběru novinek souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

    Více z blogu