📢 Připravujeme se na Svět knihy, takže vaše objednávky se bohužel o něco pozdrží. Omlouváme se a děkujeme za pochopení. 📢

Taška zatím zeje prázdnotou.

Blog right gray

Co chystáme na Svět knihy 2024?

  • Aktuality
  • Marta Nováková
Co chystáme na Svět knihy 2024?

Svět knihy je za dveřmi a my na něm samozřejmě nebudeme chybět! Které z našich autorů na něm letos potkáte, jaký plánujeme program a co všechno vás čeká u nás na stánku?

Největší český literární festival proběhne 23. až 26. května na pražském Výstavišti. Letošní ročník vzdá hold Franzi Kafkovi, od jehož smrti uplynulo přesně 100 let.

Paseku najdete v Křižíkově pavilonu E na stánku KE205. Přivezeme knihy Honzy Vojtka i Édouarda Louise, Prašinu a další naše milované stálice, ale k dostání budou i novinky, které vycházejí jen pár dní před veletrhem –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ třeba videoherní kniha Ještě jeden level anebo irský román Jak postavit loď. Všechny u nás na stánku pořídíte s 20% slevou, chystáme ale i speciální pult, kde budou některé kousky levnější až o 80 %. Stejně jako vloni si u nás navíc budete moci zdarma vybrat knižní pohlednice.

 

Které autory potkáte?

Pozvání na Svět knihy letos přijala ruská exilová spisovatelka Ljudmila Ulická, která chystá hned dvě besedy a autogramiádu. Pokud si zapomenete donést některou z jejích knih, nevadí, u nás na stánku bude nachystaný Jákobův žebřík.  Aktualizace: Ljudmila Ulická bohužel svou účast ze zdravotních důvodů zrušila.

Co se týče českého autorstva, můžete se těšit třeba na Marto Kelbl, která bude s irským romanopiscem Johnem Boynem ve čtvrtek diskutovat o LGBTQ+ literatuře pro děti. V pátek popovídá autor Hudby ohně Karel Veselý o minulosti a současnosti milostných písní a představí novou knihu Hudba srdce, kterou chystáme na letošní podzim, a v sobotu bude Marek Torčík předčítat ze svého románu Rozložíš paměť  v rámci čtení nominovaných na Cenu Jiřího Ortena.

Kromě našich autorů se v programu můžete těšit i na členy pasečí redakce, kteří se s vámi podělí o dlouholeté zkušenosti z knižní branže. Šéfredaktor Paseky Jakub Sedláček vás seznámí s cestou knihy od rukopisu ke čtenáři a možnostmi self-publishingu v Česku a Barbora Klimtová, která má u nás pod palcem českou prózu, vám na workshopu Jak dostat knihu do nakladatelství? prozradí, co dělat, pokud píšete a rádi byste svůj počin vydali.

Podrobný program najdete níže, vstupenky na Svět knihy pořídíte na jejich oficiálním e-shopu. Těšíme se na vás!

 

PROGRAM

čtvrtek

12:00 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Posílení postavení mládeže s Johně Boynem a Marto Kelbl (Sál Franze Kafky)

John Boyne a Marto Kelbl vás zvou na debatu o LGBTQ+ publikaci, která je vhodná i pro děti! Prozkoumejte různé pohledy na genderovou identitu, rovnost a inkluzi. Poznávejte, ptejte se a respektujte různé názory. Posilování mladých myslí prostřednictvím konstruktivního dialogu. Tlumočeno: čeština, angličtina

15:00 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Knížky Plus – od rukopisu ke čtenáři (KD106 – Český rozhlas)

Od rukopisu ke čtenáři: Cesta knihy. Debata u kulatého stolu: Jakub Sedláček, šéfredaktor nakladatelství Paseka, Petra Diestlerová, Euromedia, Lenka Jandáková, redaktorka romské literatury, Iveta Ambrosová, knihkupectví Přístav Karlín. Moderuje Karolína Koubová

 

pátek

13:00 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Self-publishing (Sál Josefa Škvoreckého)

Co takhle vydat se zákruty knižního provozu na vlastní pěst? Existují platformy, které to ulehčují? Kdy je lepší rozhodovat osobně a kdy věřit profesionálům? Diskuse o podobách self-publishingu v České republice. Tlumočeno: čeština, angličtina

17:00 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Karel Veselý: Anatomie love-songu (KD106 – Český rozhlas)

Je lovesong ještě živý formát? Zpívá se dnes ještě vůbec o lásce a jak se to dělá? Hudební publicista Karel Veselý a hosté se baví o minulosti a současnosti milostných písní v českém i zahraničním kontextu. Debata navazuje na podcast Radia Wave o anatomii lovesongu a představuje chystanou knihu Hudba srdce, která vyjde v září v Nakladatelství Paseka.

 

sobota

15:00 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Setkání s Ljudmilou Ulickou (Sál Franze Kafky)

Nenechte si ujít nezapomenutelné setkání s exilovou spisovatelkou Ljudmilou Ulickou, jednou z nejuznávanějších současných ruských autorek. Objevte její jedinečný pohled na literaturu, život a stav lidstva. Tlumočeno: čeština, ruština

16:00 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Autogramiáda Ljudmily Ulické (KB104)

18:00 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Čtení nominovaných na Cenu Jiřího Ortena (Sál Pavla Šruta)

 

neděle

10:00 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Lotyšská literatura opět v češtině (Sál Jaroslava Seiferta)

Překlad knihy Mateřské mléko je po 14 letech dalším přeloženým lotyšským dílem. Jaká vlastně literatura tohoto pobaltského státu je a v čem je Mateřské mléko tak výjimečné nejen pro Lotyše? Kniha se dostala do širší nominace na Magnesii Literu za překladovou knihu, je také předlohou pro oceňovaný film Soviet milk od režisérky Ināry Kolmane.

12:00 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Jak dostat knihu do nakladatelství? (Sál Heleny Zmatlíkové)

Píšete a chcete svou knížku vydat? V tomhle workshopu se za 50 minut dozvíte: jak oslovit nakladatelství, co určitě nedělat a proč vám nemá ilustrace kreslit mladší sourozenec. Rychlý průvodce nakladatelským provozem.

14:00 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Ulická a Abgarjanová: Kultura na okraji (Sál Franze Kafky)

Z okraje ruské společnosti, od ukrývajících se Židů po ignorované Armény – Ljudmila Ulická a Narine Abgarjan povedou debatu o vyprávění příběhů, kulturní identitě a úloze literatury při formování (a možná i záchraně) společnosti. Tlumočeno: čeština, ruština

Newsletter: Listy z Paseky

V pracovní době se nebudou číst noviny! Knižní novinky si čtěte! S naším newsletterem budete vědět o všem, co se v Pasece šustne, ať už vás zajímá pohled do zákulisí, novinky, nebo slevové akce.

    Přihlášením se k odběru novinek souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

    Více z blogu