📢 Připravujeme se na Svět knihy, takže vaše objednávky se bohužel o něco pozdrží. Omlouváme se a děkujeme za pochopení. 📢

Taška zatím zeje prázdnotou.

Blog right gray

Nominace na Cenu Jiřího Ortena pro Marka Torčíka

  • Aktuality
  • Marta Nováková
Nominace na Cenu Jiřího Ortena pro Marka Torčíka

Mezi tři nominované na Cenu Jiřího Ortena se dostal prozaický debut Marka Torčíka Rozložíš paměť, který se momentálně uchází i o Magnesii Literu. Porota vyzdvihla také dětskou knihu Ani holka, ani kluk ilustrátorky Marto Kelbl.

Cena Jiřího Ortena se každoročně uděluje talentovaným autorům děl napsaných v češtině, jimž v době dokončení knihy ještě nebylo třicet let. V minulosti ji získala třeba Anna Cima za svou prvotinu Probudím se na Šibuji. Letos v ní bude dělat paseku mozaikovitý román Rozložíš paměť.

Rozložíš paměť

Rozložíš paměť

Marek Torčík

Ve 3.37 probudí hrdinu románu telefon a noční hovor s matkou rozčeří hladinu vzpomínek. Vrací ho do období dospívání v moravském Přerově, k zážitkům mladého queer chlapce vyrůstajícího v konzervativním průmyslovém městě, navíc v rodině, kde není peněz nazbyt. Vynořuje...

Silné vyprávění poukazuje na přehlížené problémy

Kniha popisuje dospívání queer mladíka z chudých poměrů v konzervativním Přerově a realitu současné pracující třídy. „Marek Torčík představil ve svém románu Rozložíš paměť silné a literárně přesvědčivé vyprávění mladého muže, jehož jinakost naráží na předsudky a stereotypy nejen jeho nejbližších, ale i na nepochopení maloměstského světa, v němž vyrůstá,“ odůvodnila porota nominaci. Zároveň ocenila to, že ačkoliv Torčík popisuje individuální lidské osudy, daří se mu jejich prostřednictvím vykreslit často přehlížené problémy současné společnosti.

Jak už název napovídá, autor si v románu hraje i s tématem paměti. Podle něj nic jako pravdivá vzpomínka neexistuje, různí lidé si mohou stejnou chvíli pamatovat úplně jinak. „Když jsem Rozložíš paměť psal, neustále jsem narážel na nemožnost alespoň na chvíli nahlédnout druhým lidem do hlavy. Ta kniha se pro mě stala pokusem něco takového udělat. Při psaní mě zajímaly mezery mezi ,já‘ a druhými lidmi, mezery ztělesněné traumaty, třídními i společenskými rozdíly, nebo jen zkreslenými vzpomínkami. Chtěl jsem, aby v knize nebyly žádné záporné postavy, jen skuteční lidé, kteří stejně jako já sám dělají chyby,“ doplnil Torčík.

Unikát mezi dětskými knihami

Kromě tří finalistů byl zveřejněn i longlist – čtyři další knihy, které porotci osobně doporučují. Spisovatel a kulturní oganizátor Ondřej Buddeus vybral ilustrovanou knihu Ani holka, ani kluk od Marto Kelbl, v níž autorka propojuje dětský příběh o hledání sebe sama s představením různorodých trans* komunit napříč kulturami.

Ani holka, ani kluk

Ani holka, ani kluk

Marto Kelbl

Končí školní rok, všechny děti se těší na prázdniny s kamarády, jen Lukáš se bojí, že bude sám. Ve třídě totiž každý patří do nějaké skupinky, holky se začínají malovat a kluci hrají hry na mobilech, ale Lukáš nikam nezapadá....

„Queer psaní je důležitým hlasem v současné literatuře – i proto, že dokáže nově artikulovat situaci člověka, který se ocitá na hranici nepsaných norem společnosti, a to mu zásadně, někdy surově a často zbytečně ztrpčuje obyčejný život. Přináší příběhy, které doposud nezazněly,“ napsal Buddeus. Ani holka, ani kluk je podle něj v české literatuře pro děti unikátem, a to jak tematicky, tak i po vypravěčské a výtvarné stránce. „Knížka se opírá o mnohaletý výzkum i osobní zkušenost a výtvarná složka rozvíjí to, co českou ilustrátorskou školu staví na světovou úroveň. Ani holka, ani kluk je knížka důležitá i krásná,“ zakončil své zhodnocení.

Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 15. května v Zrcadlové kapli Národní knihovny v Praze. Více o Ceně Jiřího Ortena si můžete přečíst na jejích oficiálních stránkách.

Newsletter: Listy z Paseky

V pracovní době se nebudou číst noviny! Knižní novinky si čtěte! S naším newsletterem budete vědět o všem, co se v Pasece šustne, ať už vás zajímá pohled do zákulisí, novinky, nebo slevové akce.

    Přihlášením se k odběru novinek souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

    Více z blogu