Naše knihy

Váš e-mail *

Podivná doba

Úvod » Společenské vědy » Společnost » Podivná doba

Havel Václav - Michnik Adam , Podivná doba

Havel Václav - Michnik Adam
Podivná doba

Rozhovory Adama Michnika s Václavem Havlem

Překlad Tomáš Vrba a Eva Rysová

skladem

běžná cena349 Kč
vaše cena244 Kč
úspora (30 %)105 Kč
ks
Poprvé se setkali v roce 1978 na tajné schůzce na vrcholcích Krkonoš jako nepřátelé komunistického režimu. Necelých dvanáct let nato se dramatik Václav Havel stal československým a později českým prezidentem a novinář Adam Michnik šéfredaktorem největšího polského deníku Gazeta Wyborcza. Počáteční setkání dvou výjimečných osobností, které spojila myšlenka účinné a nenásilné strategie, jak demontovat autoritářské režimy ve střední Evropě, vyústilo v přátelství na celý život. Během následujících dvou porevolučních desetiletí spolu nepřetržitě vedli dialog o tom, jak ve svých zemích znovu vybudovat demokracii, vypěstovat svobodnou politickou kulturu a neztratit přitom své ideály.

Rozhovory, v nichž se Havel a Michnik střetávali svými názory, odlišnou životní zkušeností i vtipem, jsou pronikavým svědectvím oné podivuhodné doby, v jejíchž důsledcích dnes žijeme. V takto ucelené podobě a česky vycházejí poprvé.

Lze se jen podivovat předvídavosti, s níž Havel a Michnik odhalují problémy nacionalismu a degradace veřejné diskuse na populistické výkřiky. I díky tomu se kniha čte ne jako historický dokument, ale jako živý příspěvek k dnešním diskusím. -- Michael Žantovský

 
Datum vydání: 07.11.2019
Počet stran: 232
ISBN: 978-80-7637-026-5
 
Vyšlo s podporou Ministerstva kultury České republiky
Havel Václav - Michnik Adam
Václav Havel 1936-2011 byl český dramatik, spisovatel, prezident Československa (1989-1992) a České republiky (1993-2003). Byl významným představitelem protikomunistického odporu, spoluzakladatel a jeden z prvních mluvčí Charty 77. Za své aktivity si odseděl pět let ve vězení. Po sametové revoluci v roce 1989 spoluzakládal Občanské fórum a dne 29. prosince 1989 byl zvolen prezidentem Československa. Výrazně přispěl ke vstupu nástupnické České republiky do Severoatlantické aliance (NATO) v roce 1999. Výrazně prosazoval také přijetí země do Evropské unie. Adam Michnik *1946 je polský novinář, disident, historik a spisovatel. Během komunistického režimu se účastnil disidentského hnutí - spoluzakládal Výbor na ochranu pracujících a byl výraznou osobností odborového hnutí Solidarita. Za své aktivity byl několikrát vězněn, celkem si odseděl šest let. Po roce 1989 působil dva roky jako poslanec polského Sejmu a založil deník Gazeta Wyborcza, kde je dosud šéfredaktorem.
Nenalezli jste potřebné informace? Zeptejte se nás!


Jméno

Heslo

Zapomněli jste Vaše jméno a heslo?

Tyto webové stránky používají soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.