Naše knihy

Váš e-mail *

Česká beletrie, poezie

Úvod » Česká beletrie, poezie
Strana z 11, řazeno dle Seřadit vzestupně (A - Z)Seřadit sestupně (Z - A)

Smoljak Ladislav - Svěrák Zdeněk, Švestka [Detail produktu]

Akce!

 

Švestka

(jevištní sklerotikon)

Smoljak Ladislav - Svěrák Zdeněk

Pavel Kohout, Ta dlouhá vlna za kýlem… [Detail produktu]

Akce!

 

Ta dlouhá vlna za kýlem…

Pavel Kohout

Takřka detektivní zápletka nového románu Pavla Kohouta se odehrává na luxusní zaoceánské lodi. Právě ta se stává jakýmsi neutrálním hřištěm, na němž hlavní hrdiny dostihne historie staré křivdy, viny a bolesti. Český lékař pocházející ze sudetského Mikulova a jeho dávná německá spolužačka, dva lidé, kteří si kdysi velmi ublížili, se zde nečekaně po čtyřiceti letech znovu setkávají a nezbývá jim než konfrontovat své tak různé a nesdělitelné pravdy, nesrozumitelné ani pro jejich mladé příbuzné.

Zdeněk Šmíd, Tanec lovců lebek [Detail produktu]

Akce!

 

Tanec lovců lebek

aneb Proč bychom se nevrátili

Zdeněk Šmíd

Vodáčtí hrdinové knih Zdeňka Šmída za sebou mají dlouhou cestu. Žádná česká řeka zrovna není v dohledu – v pralese na Borneu kolem nich teď tančí domorodci a vodáci Bongo, Sumec a Keny zjišťují, že i když zdejší lovec lebek sem tam někoho sežere, neznamená to ještě, že by to nemohl být slušný člověk. Tanec lovců lebek aneb Proč bychom se nevrátili je posledním z vyprávění o vodácké partě, kterou Zdeněk Šmíd před více než třiceti lety představil v legendární knize Proč bychom se netopili aneb Jak se jezdí na vodu. Poté, co se svými vodáky navštívil v netradičních cestopisech Maroko, Latinskou Ameriku i Aljašku, je tentokrát zavádí do Singapuru, Thajska, Malajsie a nakonec i do bornejského pralesa. Cestování s vodáky Zdeňka Šmída bylo vždycky pozoruhodná jízda – a nasazené tempo nepolevuje ani tentokrát, na jejich poslední výpravě.

Pavel Kohout, To byl můj život?? [Detail produktu]

Akce!

 

To byl můj život??

(První díl) 1928-1979

Pavel Kohout

Vůči Pavlu Kohoutovi zaujímala česká veřejnost vždy velmi vyhraněné a různé názory. On sám jí k tomu poskytl řadu důvodů, když se po více než padesát let objevoval v různých rolích v popředí scény politického a literárního života. Kniha vzpomínek To byl můj život?? je knihou bilanční. Autor se vrací až do dětství, nevyhýbá se ani padesátým letům a tento první svazek zakončuje rokem 1979, kdy byl protiprávně zbaven státního občanství a přinucen k emigraci. Kohoutův život je velmi dramatický, plný konfliktů i vnitřní dynamiky. Je to příběh, který svou typičností i mimořádností otevírá řadu otázek týkajících se naší nedávné historie.

Hrabal Bohumil - Peterka Miroslav, Toto město je ve společné péči obyvatel [Detail produktu]

Akce!

 

Toto město je ve společné péči obyvatel

Hrabal Bohumil - Peterka Miroslav

V magickém trojúhelníku Nymburka, Kladna a Prahy, který je fyzickým i metafyzickým prostorem většiny Hrabalových textů, má právě Praha místo mnohonásobně významné.Surrealisticky laděná montáž-reportáž Toto město je ve společné péči obyvatel, souběžné dílo spisovatele a fotografa, má charakteristické rysy hrabalovské poetiky: karnevalové spojení a prolnutí vysokého a nízkého, každodennosti a bizarnosti, ironie a soucitu,anekdoty a melancholie. Kniha vyšla poprvé v roce 1967, nakladatelství Paseka ji nyní vydává podruhé.

Petr Šabach, Tři vánoční povídky [Detail produktu]

Akce!

 99 Kč   79 Kč

Tři vánoční povídky

Petr Šabach

Nakladatel ordinuje toto skromné dílko jako vhodnou relaxaci pro dny, ve kterých byste mohli podlehnout nesmyslným emocionálním vzruchům, které svátky klidu a míru občas přinášejí.

Jiří Gruša, Umění stárnout [Detail produktu]

Akce!

 

Umění stárnout

Jiří Gruša

Vzpomínky předního českého básníka a dnešního mezinárodního předsedu PENu, který prožil osud disidentského autora, emigraci, posléze pak kariéru českého diplomata na důležité okamžiky jeho literárního i občanského života. Formou rozhovoru se vrací zejména k literárnímu dění 60. a 70. let, vlastním zkušenostem s literárním časopisem Tvář, ale zamýšlí se i nad obecnými otázkami české kultury.

Bohuš Balajka, Už se tam nevrátím [Detail produktu]

Akce!

 

Už se tam nevrátím

Bohuš Balajka

Půvabná vzpomínková próza o dětství prožitém za první republiky v imaginární obci Přílepy, které evokují autoro rodiště. Neokázale, s jemným humorem kreslí autor venkovské obyvatele, nejrůznější postavy a postavičky, jako jsou farář, starosta, učitel, různí řemeslníci, ale také své blízké a v neposlední řadě okolní přírodu. Evokuje dávno zašlý svět našich rodičů a dědů v dobách mírových i válečných. Snad nejlepší, dosud nevydané dílo literárního historika a autora učebnic české literatury.

Svěrák Zdeněk - Šebánek Jiří, Vinárna U Pavouka [Detail produktu]

Akce!

 

Vinárna U Pavouka

Výbor scénářů a textů rozhlasového pořadu

Svěrák Zdeněk - Šebánek Jiří

Kniha textů zábavného rozhlasového pořadu, který před třiceti lety svým mystifikačním humorem stál u kořenů Divadla Járy Cimrmana.

Smoljak Ladislav - Svěrák Zdeněk, Vražda v salonním coupé [Detail produktu]

Akce!

 

Vražda v salonním coupé

Detektivní hra

Smoljak Ladislav - Svěrák Zdeněk

Kopáč, Radim - Schwarz, Josef, Vrchlický erotický [Detail produktu]

Akce!

 

Vrchlický erotický

Kopáč, Radim - Schwarz, Josef

Knížka Vrchlický erotický je prvním souborným komentovaným vydáním všech erotických veršovaných textů, které tradice připisuje básníku, dramatiku a překladateli Jaroslavu Vrchlickému. Mezi nejrozšířenější díla tohoto druhu patří Rytíř Smil, literárně nejhodnotnější je takřka neznámý Chanson sans honneur, doplňkový význam pak mají Svatební košile, Hovno (Těžítko) a Chudák včela. Chystaná publikace přináší kriticky připravené texty všech těchto děl, které jsou doplněny studií, komentářem, bibliografií a ediční poznámkou. Úvodní studie Milana Šedivého, znalce Vrchlického díla, na základě textologické a versologické analýzy básníkovy tvorby předkládá hypotézy týkající se Vrchlického autorství. Následují texty jednotlivých děl, přičemž u skladby Rytíř Smil jsou odlišeny různé vrstvy textu, který během desetiletí postupně narůstal o další a další sloky. Závěrečná studie editorů zasazuje erotická díla připisovaná Vrchlickému do širšího kulturně-literárního kontextu. Bibliografie v relativní úplnosti shrnuje všechna vydání děl uvedených v publikaci a ediční poznámka přibližuje provedené textové úpravy. Obrazovým doprovodem publikace jsou převážně ilustrace vybrané z dobových vydání Rytíře Smila.

Viktor Fischl, Vy, soudci athénští [Detail produktu]

Akce!

 

Vy, soudci athénští

Viktor Fischl

Tematem posledního románu Viktora Fischla je život Sokrata, který se odehrává na pozadí peloponézské války. Čtenář se setká také s vojevůdcem Alkibiadem, Aristofanem, Platónem a řadou dalších historických osob. Hlavní zájem autora se však soustřeďuje na konflikt filosofa hledajícího neúhybně pravdivé odpovědi na své otázky a hájícího právo sdělovat své nálezy spoluobčanům s mocí, která po smrti velkého státníka Perikla a porážce Athén ve vleklé a zbytečné válce postupně rozežírá athénskou demokracii a mění ji krok za krokem v tyranii oligarchů.

Hedvika Krejčí, Výbor ze sbírek [Detail produktu]

Akce!

 89 Kč   71 Kč

Výbor ze sbírek

Čekání na čas - Bezdomoví 137 - Srázná stezka

Hedvika Krejčí

Výbor ze sbírek.

Ladislav Smoljak, Vyšetřování ztráty třídní knihy [Detail produktu]

Akce!

Ivo Tretera, Vzpomínky na Bohumila Hrabala a na život vůbec [Detail produktu]

Akce!

 449 Kč   359 Kč

Vzpomínky na Bohumila Hrabala a na život vůbec

Ivo Tretera

Paměti filosofa Iva Tretery jsou obrazem české intelektuální scény druhé poloviny 20. století. V popředí stojí spisovatel Bohumil Hrabal a okolo něj další osobnosti vědy, politiky a kultury. Na pozadí této "historické fresky" můžeme sledovat například řádění normalizátorů na Filosofické fakultě UK a Filosofickém ústavu ČSAV. Poprvé jsou zde uveřejněny podrobnosti kolem likvidačního tažení proti profesorům L. Tondlovi a K. Kosíkovi. Ze všeho nejzajímavější je však bohatý, nejednou i dramatický život samotného autora.

Ignát Herrmann, Z poslední galerie [Detail produktu]

Akce!

 

Z poslední galerie

Kritické šlehy Vavřince Lebedy

Ignát Herrmann

Výbor z referátů o divadle a kulturním dění, které Ignát Herrmann pod pseudonymem Vavřinec Lebeda uveřejňoval po desetiletí kolem přelomu století ve svém humoristickém časopise Švanda Dudák. Touto populární postavou, která se svým přístupem ke skutečnosti v mnohém podobá Járovi Cimrmanovi, bavil Herrmann nejen čtenáře, ale i účastníky veselých literárních večírků. Komického, a tím osvobozujícího a očistného účinku dosahuje vtipnou ironií a svérázně uzpůsobenou češtinou: se zdánlivou objektivností "hlasu lidu" a v atmosféře masopustního veselí potírá groteskní komikou všudypřítomné bláznovství.

Jiří Šebánek, Za Járou Cimrmanem až do hrobu [Detail produktu]

Akce!

 

Za Járou Cimrmanem až do hrobu

Pátrání po místě jeho posledního odpočinku

Jiří Šebánek

„Kde je Cimrmanův hrob?“ Tak zněla nejčastější otázka našich občanů, kterou v posledních deseti letech slýchali badatelé ze Salonu Cimrman při různých besedách a seminářích. Ještě donedávna museli jen pokrčit rameny a přiznat, že nevědí. Po všech nesčetných expedicích za místem posledního odpočinku Járy Cimrmana snad po celém světě se na ně usmálo štěstí. Čirou náhodou, při průzkumu Kokořínska, kde se Cimrman zdržoval na sklonku svého života, našli stopy, které je posléze dovedly ke kýženému cíli: ke hrobu Járy Cimrmana. Výkop, který provedli na malebném hřbitůvku, se tentokrát ukázal být pozitivní: exhumace ostatků konečně odhalila pravou podobu Járy Cimrmana. Bohužel asi tak 70 let po jeho smrti. Celou anabázi se šťastným koncem zdokumentoval slovem i obrazem přednosta Salonu Cimrman, docent Jiří Šebánek.

Smoljak Ladislav - Svěrák Zdeněk, Záskok [Detail produktu]

Akce!

 

Záskok

Cimrmanova hra o nešťastné premiéře hry Vlasta

Smoljak Ladislav - Svěrák Zdeněk

Jiří Kolář, Záznamy [Detail produktu]

Akce!

 149 Kč   119 Kč

Záznamy

Jiří Kolář

Po mozkové příhodě z podzimu 1998 se těžce nemocný básník Jiří Kolář (1914) vrací z Paříže do Prahy. Od léta 1999 je po nešťastném pádu upoután na lůžko. Ale nevzdává se. Znovu se učí chodit, zkouší psát. Byl zvyklý neustále něco dělat, a teď nemůže. Rozhoduje se bez jakékoli sebelítosti zaznamenávat si do diáře, co se děje s jeho tělem, jak ho opouští, jak se mu „svět rozpadá na střepy“. Strohé, syrové zápisy jakoby v surovém stavu reagují i na to, co vnímá kolem sebe, co čte v novinách či zahlédne v televizi. Zaznamenává projekty koláží, které by chtěl udělat, i první verše napsané po mrtvici. Místy se záznamy dotýkají otázek poetiky, smyslu umění. Někdy jsou hravé, jindy plné hořkosti: poezie nového vědomí, záznam, svědectví. Některé zápisy navazují na nejlepší z Kolářových textů, nabitých onou „etickou opravdovostí“, v naší poezii tak vzácnou.

Jiří Krupička, Zkouška dospělosti [Detail produktu]

Akce!

 

Zkouška dospělosti

Jiří Krupička

Autor, nositel ceny PEN klubu za celoživotní dílo, ve světě známý především jako geolog, se ve své knize zabývá stavem současného světa. Upoutává netradičním filosofickým pohledem na běžné fenomény života lidí a jejich společenství, z něhož je zřejmé, že zkouškou dospělosti projdeme všichni, ne všichni v ní však obstojíme. Jiří Krupička nejen ohromuje vzdělaností, ale jednoduše a srozumitelnou řečí pojmenovává problémy lidstva a vyzývá k zamyšlení všechny, kteří pozbyli schopnost orientovat se v počínání lidského pokolení na této planetě. Nastoluje řadu otázek včetně odpovědí, v nichž se odráží jeho hluboká životní zkušenost, umocněná desetiletým vězením v komunistickém žaláři. Nastíněná osvobozující východiska z krizí osobního i globálního charakteru osloví bezesporu širokou čtenářskou obec.

Jméno

Heslo

Zapomněli jste Vaše jméno a heslo?

Tyto webové stránky používají soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.