Naše knihy

Váš e-mail *

Ediční plán

Portmoneum - Museum Josefa Váchala

Úvod » Portmoneum » O Portmoneu

Aktuálně

Na webové stránky byla přidána část Sbírky. V ní budeme postupně zveřejňovat digitalizované části stálé expozice. Jako první Vám přinášíme příklad postupného soutisku jednotlivých štočků ex libris Pohádka. Vytiskl Lukáš Tůma, realizováno za podpory Pardubického kraje.
 
Přidány nové sekce Média a Virtuální prohlídka!
 

 
V roce 1920 pozval důchodenský úředník, amatérský tiskař a milovník umění Josef Portman do Litomyšle svého přítele, malíře, grafika a spisovatele Josefa Váchala a požádal ho o vyzdobení stropů a stěn dvou místností svého domu. Josef Váchal tehdy Portmanově žádosti vyhověl a v jeho domě vytvářel nástěnné malby a měnil svými řezbami a malbami venkovský nábytek v umělecká díla. Váchalovy nástěnné malby se vyznačují velmi složitou strukturou: na první pohled naprosto nesourodá směsice námětů a malířských stylů má svou vnitřní logiku, kterou nelze dešifrovat bez znalosti celého Váchalova díla, zejména však bez znalosti jeho životních postojů a názorů na umění.
 
Když pak Váchal milovníka své tvorby proměnil v Krvavém románu ve škudlivého hraběte Portmona, odmítl si uražený sběratel umělcova díla tuto knihu koupit. Nicméně Váchal, kterému se v Litomyšli nepochybně líbilo, popsal okresní město L. v Krvavém románu velmi barvitě a Portmanův dům nazval Portmoneem, srovnávaje ho s pražským Rudolfinem.
 
V roce 1990, po založení nakladatelství Paseka, obdržel Ladislav Horáček dopis od dr. Martina Machovce, v němž ho vyzýval k záchraně Váchalových maleb v Litomyšli. Po velmi krátkém rozhodování, konzultacích s restaurátory a po doporučení starosty města Miroslava Brýdla nakladatelství Paseka dům od Národní galerie koupilo a ihned poté, na jaře roku 1991, zahájilo ve spolupráci s restaurátory Jiřím Látalem, Jaroslavem Horálkem, Janem Turským, technologem Ladislavem Krylem, architektem Mikulášem Hulcem a stavební firmou pánů Vaňáska a Trávníčka záchranné a restaurátorské práce. Protože dům byl podmáčen a bylo nutno provést rekonstrukce omítek a izolace, nezbývala jiná metoda než transfer. Tento unikátní postup – přenesení olejomalby nanesené přímo na hlinku – byl použit snad poprvé v historii restaurování.
 
Pro veřejnost byl dům otevřen 26. června 1993. Váchalova románová vize se tak stala skutečností – dům byl nazván Portomoneum a vzniklo v něm malířovo museum. V museu lze zakoupit pohlednice a knihy o Josefu Váchalovi a jeho tvorbě.

Adresa

Portmoneum - Museum Josefa Váchala T. Novákové 75 570 01 Litomyšl

Kontakt

Telefon: 734 541 323, Mail: info@portmoneum.cz

Otevírací doba:

Sezóna (01.05. - 30.09.) - úterý až neděle 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
V dubnu a říjnu otevřeno o víkendech (so, ne) 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00.
Mimo sezonu (1.10.-30.4.) - po předchozí domluvě na uvedeném telefonním čísle.
 
Komentované prohlídky pro skupiny nutno objednat předem na uvedeném telefoním čísle.

Vstupné

Dospělí 60 Kč/osobu
Děti, studenti, důchodci 40 Kč/osobu
Výpravy (nad 10 osob) 40 Kč / osobu
Rodinné vstupné 120 Kč
 
Přidejte se mezi fanoušky skupiny Portmoneum - Museum Josefa Váchala
Sdílejte tuto stránku ve svém profilu na Facebooku
 

Svatba v Portmoneu

Netradiční svatební obřad v Museu Josefa Váchala. Cena 5 000 Kč. Bližší informace a objednávky na telefonním čísle: 734 541 323. Zájemcům dále nabízíme možnost ubytování v romantickém Pensionu Paseka , Josefa Váchala 127, Litomyšl.

Portmoneum podporuje

Jméno

Heslo

Zapomněli jste Vaše jméno a heslo?